Nasza Wspolnota - Konstytucji23

Tel. +48 603 513 699
Przejdź do treści
Na naszych stronach znajdziecie Państwo między innymi informacje dotyczące:
- istoty wspólnoty mieszkaniowej i jej powstawania
- praw i obowiązków członków wspólnoty mieszkaniowej
- sposobów podejmowania uchwał we wspólnocie mieszkaniowej i drogach ich zaskarżania przez członków wspólnoty mieszkaniowej
- zasad odpowiedzialności członków wspólnoty mieszkaniowej za zobowiązania wspólnoty mieszkaniowej
- zarządu wspólnoty mieszkaniowej - sposobów jego powołania i odwołania
- zarządcy nieruchomości - czym się różni od zarządu i jaka jest jego rola w zarządzaniu nieruchomością wspólną
Wspólnota mieszkaniowa - co to właściwie jest?
Wspólnotę mieszkaniową tworzą wszyscy właściciele, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości (art. 6 u.w.l.). Wspólnota mieszkaniowa powstaje ex lege, czyli z mocy samego prawa, z chwilą ustanowienia odrębnej własności pierwszego lokalu i do jej powstania nie jest wymagana żadna umowa między właścicielami lokali ani uchwała przez nich podejmowana.
Co to jest nieruchomość wspólna ?
Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (art. 3 ust. 2 u.w.l.). Jest to współwłasność ustawowa łączna.
W razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi każdego lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej, jako prawo związane z własnością lokalu (art. 3 ust. 1 u.w.l.). Właścicielowi nieruchomości, który wyodrębnił pierwszy lokal (np. deweloperowi) przysługują co do niewyodrębnionych lokali oraz co do nieruchomości wspólnej takie same uprawnienia i ciążą na nim takie same obowiązki, jakie przysługują i ciążą na właścicielach lokali wyodrębnionych (art. 4 ust. 1 u.w.l.).
Nie można znieść współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali (art. 3 ust. 1 u.w.l.).
W zależności od konkretnej sytuacji przedmiotem współwłasności właścicieli lokali (czyli de facto nieruchomością wspólną) mogą być części wspólne budynku jak dach, ściany nośne, itp. oraz urządzenia i instalacje w budynku, stanowiącym odrębną od gruntu nieruchomość budynkową. Przedmiotem współwłasności może być również grunt zabudowany budynkiem(ami), stanowiący odrębną nieruchomość gruntową.

Prawa i obowiązki właścicieli lokali
         Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem (art. 12 ust. 1 u.w.l.). Jest jednak obowiązany korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli (art. 13 ust. 1 u.w.l.).
Właściciel lokalu może korzystać z części wspólnych budynku w zakresie przekraczającym jego udział w nieruchomości wspólnej, przy czym określenie zasad takiego korzystania następuje w drodze umowy zawartej przez tego właściciela ze wspólnotą mieszkaniową (tak m.in. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 czerwca 2007r., sygn. akt: III CZP 59/07). Chodzi tu więc o wszelkie przypadki, gdy właściciel lokalu chce korzystać z części budynku wchodzących w skład nieruchomości wspólnej (np. pralni, suszarni, pomieszczenia gospodarczego) z pominięciem uprawnień innych właścicieli do korzystania z tych części budynku.


          Właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach z nieruchomości wspólnej. Ponoszą te wydatki i ciężary w stosunku do swoich udziałów w nieruchomości wspólnej (art. 12 ust. 2 u.w.l.).
"Nieruchomość wspólna to nasze wspólne dobro. To nasz wspólny obowiązek"


Wróć do spisu treści